ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK İLE DESTEKLEME KURSLARI BAŞLIYOR

Sivas’ta üniversiteye hazırlık kursları ile meslek edindirmeye yönelik destekleme ve yetiştirme kurslarının tarihleri belli oldu. Hem eğitmenlerin hem de kursiyerlerin yoğun ilgi gösterdiği kurslar Ekim ayı içerisinde başlayacak.

ÜNİVERSİTEYE HAZIRLANANLARA ÜCRETSİZ KURS İMKÂNI

Milli Eğitim Bakanlığının, dershanelerin kaldırılmasından sonra üniversiteye geçiş sistemine hazırlama modeli olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile ilgili kılavuz takvimi açıklandı. Sivas il merkezi ve ilçelerde Halk Eğitim Merkezleri aracılığıyla üniversite sınavlarına hazırlananlara yönelik ücretsiz kurslar bu yılda verilmeye devam edecek.

Takvimde öncelikle kurs merkezi açılma, başvuruların alınması ve başvuruların il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylanması süreci daha sonra da kurslarda görev almak isteyen öğretmen başvurularının alınması işlemi gerçekleştirilecek. Okulların açılmasının ardından da kursta yer almak isteyen öğrencilerin başvuruları alınacak. Kurs sınıflarının oluşturulmasının ardından da eğitim-öğretim başlayacak.

DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARINDAN YAKLAŞIK 40 BİN KİŞİ YARARLANDI

2018-2019 öğretim yılı destekleme ve yetiştirme kurslarının işlem aşamaları ve uygulama tarihleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. 2018-2019 öğretim yılı destekleme ve yetiştirme kursları birinci, İkinci ve yaz dönemleri iş takvimi olmak üzere 3 dönemden oluştu. Bu dönemler 1. dönem kursları, 2. yarıyıl kursları ve yaz tatili kursları olarak belirlendi.

Öğrenci başvuruları ise 17-23 Eylül 2018 tarihleri arasında, destekleme ve yetiştirme kurs sınıflarının oluşturulması ise 24-30 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak. Birinci dönem destekleme ve yetiştirme kursları 6 Ekim 2018 tarihinde başlayacak, 13 Ocak 2019 tarihinde de sona erecek. Sivas Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafından iş ve işlemleri yapılan kurslar, Kızılırmak İlkokulunda verilecek. Öte yandan büyük bir ilgi gören kurslara 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde 39 bin 713 kişi başvurdu. 22 bin 666 kişinin sertifika aldığı kurslarda farklı branşlarda pek çok kursiyer eğitim alarak meslek hayatına atıldı.

Attachment

Leave a Comment