OKULLAR ŞENLENDİ

Şems-i Sivasi İmam Hatip Ortaokulu ve yeni eğitim-öğretim yılı düzenlenen törenle açıldı.

Tuzlugöl Mahallesi’nde düzenlenen tören, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Daha sonra kuranı kerim okunarak dua edildi ve folklor gösterisi düzenlendi. Programın açılış konuşmasını ise İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı yaptı. Daha sonra söz alan Belediye Başkanı Sami Aydın da yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulundu.

Vali Davut Gül de, ilimizdeki eğitim yatırımları hakkında bilgi vererek, tekli eğitime geçme hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi. Şems-i Sivas-i İmam Hatip Ortaokulu’nun yanına spor salonu yapıldığını ve Bilim Sanat Merkezi’nin de aynı alanda inşaatının sürdüğünü dile getiren Gül, mahalleye yeni eğitim binaları kazandırıldığını söyledi.

Sivas’ta ki okulların Türkiye’nin en güvenli okulları olduğunu vurgulayan Gül, “Sivas’ta ki ‘Güvenli Okul Projesi’ kapsamında ilk defa okullara özel güvenlik tahsis edildi. 156 özel güvenlik personeline ilaveten 200’ün üzerinde polis görevlendirildi. Okulların tamamına polis merkezleri ile entegre çalışan kamera sistemi kuruldu. Servis hizmetleri ile ilgili geçen yıl çıkan yönetmelik ile bu sistem de kontrol altına alınarak servislerin daha güvenli hale gelmesi sağlandı” dedi.

Okulların temizliğine büyük önem verdiklerini ifade eden Gül, geçen yıl 8 yüz olan temizlik personeli sayısının bu yıl bin 400 olduğunu söyledi. ‘Annem Varsa Ben de Varım Projesi’ ile 140 bin kitabın öğrencilere hediye edildiğini anımsatan Gül, “Okullarımızda 24 tane kitap basıldı. Sırf ders ile öğrencilerimizi bir araya getiremeyiz. Sosyal ve kültürel faaliyetlerde çok önemli” diye konuştu.

Okulların onarımlarının her yıl gerçekleştirildiğini ve onarım rakamının 3.5 milyondan 35 milyona kadar çıktığını, 555 milyon liralık da eğitim yatırımı yapıldığını anlatan Gül, bu ödeneğin ilimize kazandırılmasından ve yeni okulların eğitim hayatına başlamasından dolayı TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ile ilimiz milletvekillerine teşekkür etti.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ise en önemli sermayenin beşeri sermaye olduğunu ifade ederek bunu değerli kılan şeyin ise eğitim olduğunu vurguladı. İyi yetiştirilmiş bir neslin önemine vurgu yapan Yılmaz, “Bu nedenle Sivas’ta en büyük yatırım eğitime yapıldı. İyi yetiştirilmiş bireyler için iyi okullara sahip olmak lazım. İyi okullar çağını anlayan, geleceği okuyabilen öğretmenlere sahip okullar demektir. Topluma değer katan gençlerin yetiştirilmesi noktasında öğretmenlerimize büyük bir görev düşmektedir” şeklinde konuştu.

Eğitimin beşikten mezara kadar günün şartlarına uygun şekilde sürekli değişen ve gelişen bir süreç olduğunu ifade eden Yılmaz, “Bilgili, becerikli, yenilikçi, iletişime ve öğrenmeye açık, özgüven ve sorumluluk sahibi, sağlıklı, üretken ve mutlu bireylerle yarınlara daha umutla bakarız. Bu hedefe ulaşabilmek için eğitim alt yapısının tamamlanması gerekir. Bu dönemde büyük oranda eğitimin alt yapısı tamamlandı” dedi.

Eğitimin geçmişe kıyasla daha iyi noktada olduğunu belirten Yılmaz, “Sivas’ta okul öncesi eğitimde yüzde 92, ilköğretimde yüzde 99, liselerde brüt yüzde 111 okullaşma oranı var. İlköğretimde kızlarımızın okullaşma oranının da yüzde 100 olduğunu belirtmek isterim. Eğitim iyi bir noktada gidiyor” diye konuştu.

Sivas’ın eğitimde Türkiye ortalamasından daha iyi olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Türkiye’de ilköğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 17, Sivas’ta ise 15’dir. Türkiye’de derslik başına düşen öğrenci sayısı 24 Sivas’ta 17’dir. Eğitimde Türkiye iyi bir noktada ama Sivas Türkiye’den de daha iyi bir nokta da.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz son olarak yeni eğitim-öğretim yılının ve Şemsi Sivas-i Ortaokulu’nun da hayırlı olması temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra protokol üyeleri okulu gezerek sınıfta bulunan öğrencilere kalem hediye etti.

 

Attachment

Leave a Comment