SİVAS’TA KİTAP OKUNUYOR

Sivas Valisi Gül; “Sivas Kitap Günleri 3 Eylül’de Başlayacak”dedi.

Vali Davut Gül, “4 Eylül 1919 Sivas Kongresi’nin 99. Yılı Kültür ve Sanat Etkinlikleri” kapsamında, İhramcızade İsmail Hakkı Toprak yılı anısına düzenlenen “7. Sivas Kitap Günleri” öncesinde Buruciye Medresesi’nde bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda söz alan Vali Gül, Sivas Kitap Günleri’nin Valiliğimiz koordinesinde, Sivas Belediyesi ve Sivas İl Özel İdaresi’nin ekonomik destekleri, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün katkıları ile gerçekleştirilen bir etkinlik olduğunu söyledi. Geçen yıl 80 standın yer aldığı etkinlikte bu sene 100 standın bulunacağını söyleyen Gül, “Çok şükür 100 stantta yetmedi. Yani daha fazla yayın evine verebilecek standımız olsa, onlara da verecek durumdayız. Sivas Kitap Günleri, yayın evleri tarafından tercih edilen ilgi duyulan bir fuar haline geldi. Vatandaşlarımız açısından hemşerilerimiz açısından da bu böyle. Geçmiş yıllarda 100 binin üzerinde kitap satılıyordu. Bazen 130 bin, 140 bin, 150 bin civarında satış oluyordu. Bu senede yine 150 bini geçeceğini düşünüyoruz. Bazı yayın evlerine yer veremedik. Onlardan özür diliyoruz. 100 standı kime verirsek verelim bazıları dışarda kalacak. 100 stantta yaklaşık 200’ün üzerinde yayın evi var. Ama bize müracaat onunda çok çok üzerindeydi. Olabildiğince yer vermeye çalıştık. Gelecek yıllarda kitap fuarımız daha büyüdüğünde inşallah herkese yer verebilecek durumda oluruz.” dedi.

Etkinliğin bu yıl İhramcızade İsmail Hakkı Toprak anısına yapıldığını vurgulayan Gül, “Kitap günleri 3 Eylül’de başlayacak ve 9 Eylül’e kadar sürecek. Bir hafta boyunca yayın evlerinin 250’nin üzerinde etkinliği olacak. Hemşerilerimizden istirhamımız gerekli ilgiyi göstermeleri yönündedir. Davet ettiğimiz kişilerin bir sonraki sene yine ilimize gelebilmeleri ya da birine tavsiye de bulunmaları için buradaki coşkunun yüksek seviyede olması lazım. Sivaslılar olarak bizler ev sahibiyiz. Ev sahibi olarak misafirlerimizi ne kadar iyi ağırlarsak bir sonrası için o kadar iyi bir referans olur. 4 Eylül Kongresi önemli bir marka ama bu markaya sahip çıkacak Sivaslılardır. 4 Eylül’e Sivaslılar olarak biz sahip çıkmazsak bir başkasının sahip çıkma ihtimali yok.” diye konuştu.

Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere de teşekkür eden Gül, programın güzel bir şekilde gerçekleşmesi temennisinde bulundu.

Belediye Başkanı Sami Aydın da kitap günlerinin ilimizin tanıtılması açısından önemli olduğunu ifade ederek, “Bu etkinliğe çok değerli yayın kuruluşları ve yazarlar katılıyor. Bizim öncelikli arzumuz şehrimizin daha iyi tanıtılmasıdır. Ancak okumak kadar güzel bir şey yoktur. İnsan beynini tıkır tıkır çalıştıran şey kitap okumaktır. Okumak bir alışkanlıktır. Zorla olmuyor ancak tanınmış yazarların ilimize gelerek vatandaşlarla iletişim haline geçmesi insanları kitaba yöneltiyor. Bu süreç çocuklarımızın okuma alışkanlığı edinmesi bakımından da motive edici bir fırsat oluyor. Sivas Kent Meydanı her zaman canlı ama o süreçte burası ayrı bir canlılığa kavuşuyor. Bu hareketlilik esnafımız, vatandaşımız ve sosyal dokumuzun güçlenmesi için de önem teşkil ediyor. Sivas Kitap Günleri hem Sivas’a sağladığı katkı ile hem de markalaşma yolunda önemli adımlarla ilerliyor.” dedi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Taşkın ise uygarlıkların temelinde okumanın olduğunu ifade ederek, güç yarışında bol bol kitap okumanın önemine vurgu yaptı. Okumanın tek taraflı olmadığını ifade eden Taşkın, “Teknolojide, medeniyette, milli duruşta okumayı asla göz ardı edemeyiz. Bizler bol bol kitap okuyarak kendimizi geliştirebiliriz. Bu organizasyon o açıdan çok anlamlıdır.” diye konuştu.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya da Sivas Kitap Günleri’nin örnek alınan bir organizasyon haline geldiğini ifade ederek, “Diğer şehirlerde de kitap etkinlikleri açık hava alanlara ve kültürel dokulara yakın yerlerde yapılmaya başlandı. Her yıl etkinliğimizi anketler ve sosyal medya üzerinden gelen talepler doğrultusunda şekillendiriyoruz. Talep edilen tüm yazarlarla iletişime geçiyoruz ancak onların vakitlerinin de programımıza uygun olup olmadığı önem taşıyor. Yedincisi düzenlenen etkinliği tekrara düşmeden daha aktif ve daha etkin hale getirmek için gayret gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü ise Sivas’ın kitaba aşina bir şehir olduğunu söyledi. Yeni bir üniversitenin ilimize kazandırılmasının mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Pürlü, “Selçuklular bu şehre 15 tane üniversite açmışlar. Sivas 15 medreseli bir şehirdi ve her medresenin de kütüphanesi vardı. Etkinliğin yapılacağı Buruciye Medresesi’nin kapısında da bizi karşılayan kitabede ‘İlim öğrenmek her kadın ve erkeğe farzdır.’ diye yazmaktadır. Sivas’a kitap etkinliği çok yakıştı.” şeklinde konuştu.

Valimiz Gül ve beraberindekiler daha sonra etkinlik alanını inceleyerek bilgi aldı.

Attachment

Leave a Comment